Trápi-vás-kašeľ,-chrípka-či-nachladnutie-Pomôžte-si-overenými-babskými-receptami

Nachladnutie, chrípka, kašeľ – počas sychravých jesenných dní to nie je ničím neobvyklým, avšak aj obyčajné nachladnutie nám dokáže poriadne znepríjemniť deň. Aktuálne vám prinášame niekoľko rokmi overených babských receptov, ktoré sme pre vás zozbierali.

Pri bolesti hrdla (na kloktanie)

  • Slaná vlažná voda – kloktáme niekoľkokrát denne – dezinfikuje
  • Šalviový čaj – kloktáme
  • Voda s niekoľkými kvapkami tea tree oleja – bráni šíreniu infekcie a je účinná aj na výplachy ústnej dutiny pri zápale ďasien
  • Voda s malým množstvom propolisovej tinktúry – je to hnusné ale mám to odskúšané a funguje to



Nádcha, prechladnutie, kašeľ

  • Inhalácia – do vriacej vody nasypeme asi 1 PL soli na 1 l a naparujeme sa najlepšie pod osuškou alebo dekou cca 10 minút. Môžeme pridať aj pár kvapiek eukalyptového oleja, dostať ho v kvapkách v lekárni ako eukalyptovú silicu
  • Cibuľa – skvelý pomocník v boji proti virózam. Proti nádche: Odšťavíme ju v lise na cesnak a šťavou vytierame nos vatovou tyčinkou. Sirup proti kašľu: Stredne veľkú cibuľu nakrájame na kolieska a vrstvíme do malej nádoby na seba, pričom každú vrstvu zalejeme cca 1 PL medu. Nádobu uzavrieme a dáme na cca 3-4 hodiny do chladničky. Cibuľa pustí šťavu a v kombinácii s medom nám vznikne účinný sirup, ktorý užívame po lyžičke niekoľkokrát denne. Na posilnenie imunity: Očistenú cibuľu nakrájajte na väčšie kúsky, zalejte 0,5 litrom vody a varte na miernom ohni 10 minút. Uvarený čaj preceďte, pridajte šťavu z citróna a lyžičku medu. Tento čaj pite či už ako prevenciu pred ochorením, alebo počas choroby. Dodá potrebné živiny, znižuje teplotu a prečisťuje dýchacie cesty od hlienov.
  • Zázvorový čaj – pomáha pri infekciách dýchacích ciest: 2 polievkové lyžice čerstvého mletého zázvoru zaliať šálkou vriacej vody a nechať vylúhovať 5 – 8 minút, čaj vypiť a zázvor zjesť. Čaj si môžete ochutiť medom a citrónom.

Upozornenie pre diabetikov: Zázvor môže spôsobiť nežiaduce zníženie hladiny cukru v krvi. Tiež sa neodporúča, aby ho užívali ľudia s prítomnosťou žlčových kameňov, keďže zvyšuje sekréciu žlče.

  • Cesnak – je známy ako prírodné antibiotikum. Je účinný pri prechladnutí a ochoreniach dýchacích ciest. Sirup proti kašľu: Potrebujete rovnaký pomer cesnaku a medu, napríklad 5 lyžíc cesnaku a 5 lyžíc medu. Cesnak roztlačte, pridajte med, premiešajte a nechajte pol dňa stáť. Potom zmes pomaly zohrievajte, aby sa med roztiekol. Keď sirup trocha vychladne, preceďte ho cez husté sitko do sterilnej tmavej fľaše a uzavrite. Užívajte 1 až 2 lyžičky 3-krát denne.

Upozornenie: Vyhnite sa cesnaku ak máte problémy so žlčníkom, alebo trpíte alergiou na cesnak.

  • Vitamín C – podpora imunity. Prírodným zdrojom vitamínu C sú napríklad: čierne ríbezle, citrusové plody, šípky, kyslá kapusta, zemiaky, cibuľa. Vitamín C je veľmi krehká látka, ktorá ľahko oxiduje na vzduchu a ničí sa teplom a svetlom. Zelenina a ovocie by sa preto mali len minimálne krájať, v ideálnom prípade bezprostredne pred podávaním. Pretože je vitamín C rozpustný vo vode, pri varení potravín rýchlo zmizne a preto varte zeleninu len krátko a v malom množstve vody, ideálne ju radšej duste v pare. Vitamín C si môžete doplniť aj výživovým doplnkom, ideálne čistou kyselinou askorbovou v prášku (kyslastá chuť), alebo askorbátom vápenatým ktorý je pre deti prijateľnejší keďže nie je taký kyslý. Čistý vitamín C vo forme 100% kyseliny askorbovej zoženiete napríklad aj v drogérii DM. Predáva sa v bielom tégliku s modrým uzáverom. Základná odporúčaná dávka vitamínu C by mala byť 40 mg na každý kilogram telesnej hmotnosti na deň. Pri ochorení je odporúčaná dávka ešte oveľa vyššia. Vitamínu C a jeho nevyhnutnosti pre náš organizmus sa budeme venovať v špeciálnom článku o megaskorbickej liečbe.
  • Vetranie – miestnosť, v ktorej sa nachádza chorý, by mala byť často vetraná. K dezinfekcii ovzdušia môžete opäť použiť eukalyptovú silicu pridaním pár kvapiek do výparníka/zvlhčovača vzduchu. Upozornenie:  Nepoužívať pri epilepsii, vysokom krvnom tlaku a užívaní homeopatických liekov. U kojencov a malých detí do troch rokov sa vnútorné a vonkajšie použitie neodporúča, s výnimkou použitia v aromalampe. Silica môže pri vonkajšom použití dráždiť pokožku, preto ju rieďte podľa návodu.
  • Dostatok spánku – nie nadarmo sa hovorí, že spánok lieči. V spánku sa naše telo regeneruje a spánok tiež posilňuje náš imunitný systém, takže sme aj vďaka nemu odolnejší k najrôznejším vírusom a baktériám.