Zhovievavá výchova končí zle. Deti, ktorým rodičia nevymedzili hranice, majú problémy so sebaovládaním. Chýba im motivácia, disciplína a zodpovednosť.
Vidia len svoje potreby a k svojmu okoliu sú ľahostajné. Vypočujte si rozhovor v rozhlasovej Rádioporadni, s klinickou psychologičkou Blankou Pöslovou, o príliš benevolentnej výchove.
Dnešné deti rozhodujú o všetkom. Kedy pôjdu spať, čo budú jesť, ako dlho budú na počítači. Rušia pri stole, keď sa rodičia rozprávajú, skáču im do reči. Očakávajú, že budú centrom pozornosti. A pokiaľ nie sú veci podľa ich predstáv, sú zlé a agresívne.
„Dávame deťom veľa priestoru, príliš široké hranice, naopak málo poriadku a pevnosti. Všetkého veľa škodí. Tak ako nie je dobrý nekonečný počet zákazov a príkazov, nie je správna ani nadmiera voľnosti, čo je dnešný trend,“ hovorí psychologička Blanka Pöslová.
Od výprasku k anarchii
Zatiaľ čo v 50. rokoch vládli v rodinách despotickí otcovia až príliš tvrdou rukou, dnes tu naopak máme veľmi benevolentné matky. Prístup k výchove sa veľmi zmenil po nežnej revolúcii. Spoločnosť sa preklopila do druhého extrému.
„Rodičia o svojom prístupe k potomkom premýšľajú. Čítajú psychologickú literatúru a dávajú prednosť tomu, aby bolo ich dieťa vychovávané slobodne. Nechcú zasahovať do jeho osobnosti a niečo mu diktovať,“ popisuje súčasné tendencie Blanka Pöslová a odporúča, aby všetky knihy rodičia brali s nadhľadom. Každý by si mal vybrať len to, čo je mu blízke a čo podľa svojho uváženia považuje za dobrú radu.
„Tisíckrát si môžem prečítať, že by som mala byť vo vedení syna alebo dcéry pevnejšia. Pokiaľ sa ale sama pre to vnútorne nerozhodnem a nezačnem to dôsledne uplatňovať, nič sa nestane,“ vysvetľuje Blanka Pöslová.
Rodičia musia byť za svoje dieťa zodpovední
Prečo je zlé, keď ide dieťa spať, ako si samo určí? Čo je zlé na tom, že si povie, čo chce jesť? Pretože malé dieťa nevie, čo je správne. Nemá tušenie, prečo by malo ísť do postele o ôsmej večer a jesť zdravo. Toto všetko musíme naše deti naučiť – pevne a láskyplne. „My rodičia sme zodpovední za to, k čomu deti vedieme a smerujeme,“ zdôrazňuje Blanka Pöslová.
Čo sa zákonite stane, keď si dieťa môže robiť, čo chce? Skúša viac a viac. Naviac sa v poslednej dobe zreteľne ukazuje, že takto vedené deti sú agresívne.
„Stáva sa, že rodičia neutlmia prvú vlnu, kedy sa dieťa snaží presadzovať svoju vôľu násilím. Dokonca sa nechávajú od svojich trojročných detí biť a pripadá im to roztomilé. Lenže to vedie k tomu, že sa deti začnú násilnícky presadzovať všade,“ hovorí Blanka Pöslová. To spôsobí, že tvrdo narazia v sociálnych vzťahoch. Nepoznajú hranice a netušia, kam až môžu zájsť. Nemajú rešpekt voči svojmu okoliu. Myslia si, že ich emócie a potreby sú jediné na svete.
Ach, tá technika!
Mnohí rodičia sú nešťastní z toho, koľko času trávia ich deti na počítači alebo mobilnom telefóne. Pokiaľ sa pokúsia používanie techniky regulovať, tvrdo narazia na odpor. Príkladom je príbeh poslucháča Libora, ktorý zavolal do Rádioporadne. Jeho šesťročný syn dostal pod stromček tablet. V momente, kedy rodičia od neho chcú, aby ho odložil, reaguje neprimerane agresívne.
„Najdôležitejšie je nastaviť striktne pravidlá používania. Keď dáte dieťaťu na Vianoce tablet, musíte počítať s tým, že sa potom bude pri jeho odobraní zlostiť. V tej chvíli mu ponúknite inú aktivitu. Keď na to nepristúpi, nechajte ho tak. Nech sa kľudne zlostí. Prestaňte s ním komunikovať a tablet mu rozhodne nevracajte. Nikdy neustupujte. Vy rozhodnite, koľko času denne bude s tým tabletom vaše dieťa tráviť. Pri šesťročnom dieťati odporúčam maximálne dve pol hodinovky za deň,“ radí klinická psychologička Blanka Pöslová.
Desaťročné dieťa dokáže celý deň sedieť pri počítači. Akonáhle ho rodič nevyženie k inej aktivite aj napriek tomu, že sa mu to nepáči, tak škodí jeho zdraviu. Tak ako v škole platí pravidlo, že sa pri vyučovaní nesmú používať mobilné telefóny, mali by sme mať jasné pravidlá aj doma.
Zdroj: rozhlas.cz
Tak, tak…
Ako učiteľka so 7 ročnou praxou a 2 deťmi plne súhlasím…
súhlasím
vychovávať od malička a prísne!tak!niektore su tak rozmaznané ,až to bolí.