V jesennom období na nás číhajú na každom kroku nejaké virózy a tak je potrebné posilňovať si imunitu. Základom by mala byť hlavne strava bohatá na vitamíny a minerály. Tak prečo nenaštartovať svoj imunitný systém rovno kvalitnými raňajkami.

Táto ovsená kaša s medom, granátovým jablkom, semiačkami a para orechmi, ktorú si doma pripravíte za pár minút, je určite tou správnou voľbou. Pýtate sa prečo?

Ovsené vločky obsahujú množstvo prospešných látok ako je vláknina, vápnik, sodík, fosfor, železo, draslík, meď, horčík, zinok a tiež mangán, ktorý si telo nevie samo vyrobiť a je významným antioxidantom, ktorý ovplyvňuje aj prácu imunitného systému.

Med a jeho blahodárne účinky na organizmus sú hádam známe už  každému. Okrem iného med pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, podporuje imunitu a pomáha v liečbe vírusových ochorení dýchacích ciest.

Granátové jablko je nabité vitamínmi a minerálmi a navyše obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá neutralizuje škodlivú močovinu (odpadový produkt organizmu) a umocňuje účinok vitamínu C.

Slnečnicové semienka okrem vitamínov E, B1 a B5 a dôležitých minerálov obsahujú tiež esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú potrebné pre normálny rast buniek, metabolizmus tukov a cholesterolu, ohybnosť ciev, zrážanlivosť krvi a činnosť mozgu i očí.

Sezamové semienka patria takisto k dôležitým zdrojom telu prospešných látok. Z vitamínov sú výnimočné vitamíny B1, B2 a niacín nevyhnutné pre priebeh látkovej premeny, respektíve obsah vitamínu E hrajúci dôležitú úlohu v zneškodňovaní voľných radikálov. Takisto prospieva pri posilňovaní imunity a zvlhčuje suchý kašeľ.

Para orechy sú jedným z najlepších rastlinných zdrojov selénu, ktorý ako významný antioxidant prispieva k ochrane buniek pred pôsobením škodlivých voľných radikálov. Keďže selén sa do potravy dostáva prevažne z pôdy a európska pôda je v porovnaní s americkou, kanadskou a čínskou pomerne chudobná na selén, väčšina Európanov trpí na jeho nedostatok. Ale pozor! Selénom sa dá takisto predávkovať, preto to ani s para orechmi netreba preháňať. Odborníci odporúčajú denne skonzumovať maximálne 2-3 kusy. Dávajte si pozor aj v prípade, že ste alergik.

Ak ste si ešte ovsenú kašu nepripravovali, prezradím vám ako si ju pripravujem ja :o)

Postup:

Dám si zovrieť vodu alebo mlieko (podľa chuti a nálady), od oka nasypem jemné ovsené vločky tak, aby hmota bola stále dostatočne tekutá a chvíľu povarím až kým vločky trochu nezmäknú a kaša nezhustne, čiže asi 5 minút. Kašu odstavím zo sporáka a následne si do nej primiešam trochu medu, vylúpané granátové jablko, slnečnicové semiačka (keď ju robím deťom tak ich aj pomeliem na takom šikovnom malom ručnom mlynčeku) a nastrúhaný para orech. Táto kaša je skvelým štartom do nového dňa a je úžasná v tom, že si môžete vytvoriť akékoľvek variácie podľa chuti a dostupných surovín. Ja si ju napríklad robím tiež s jabĺčkami, vlašskými orechmi, medom a škoricou; alebo v letnom období s jahodami, banánom, mandľami a tvarohom; s banánom, makom a čerešňami a ešte na mnoho ďalších spôsobov. Vždy chutila skvele a milujú ju aj deti. Vyskúšajte, verím že si tieto zdravé raňajky obľúbite aj vy :o)