Pitný_režim

Určite ste už veľa krát čítali o tom, aký je dôležitý pravidelný pitný režim. Ale ruku na srdce, koľkí z vás vypijú denne aspoň 1,5 litra vody? Pravidelný pitný režim je častým problémom nielen u dospelých, ale aj u detí, či seniorov. Pritom pitie čistej vody je pre náš organizmus naozaj dôležité a nedostatok tekutín môže viesť k rôznym zdravotným ťažkostiam ako sú napríklad zvýšená možnosť tvorby močových kameňov, zhoršenie reumatických ťažkostí, krv zhustne, zníži sa krvný tlak a zásobovanie buniek kyslíkom, na čo je obzvlášť citlivý mozog, dostavia sa psychické dôsledky dehydratácie – zhoršené vnímanie, únava, podráždenie. Tvorí sa menej potu, telo sa nedostatočne ochladzuje, môže vzniknúť úpal. S nedostatočným pitným režimom môžu súvisieť  aj bolesti hlavy či sklony k prejedaniu. Dehydratácia u tehotnej ženy môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu a dojčiaca mamička potrebuje dostatok vody na tvorbu mlieka. pitný_režim

Najlepšie je sústrediť sa na pitný režim hneď od rána a ideálne je vypiť nalačno cca 1/2 hodinu pred raňajkami pohár vlažnej vody s citrónom. Vďaka tomuto návyku si stimulujete tráviaci systém, zavlažíte si organizmus a zároveň to pomáha aj nášmu lymfatickému systému. Citróny tiež pomáhajú znižovať celulitídu, pretože stimulujú prekrvenie pokožky a pomáhajú nášmu telu zbavovať sa odpadu. V neposlednom rade vám šťava z jedného 100 g citróna zabezpečí prísun cca 46 mg vitamínu C, ktorý je dôležitý najmä pre náš imunitný systém a naše telo si ho nevie samé vytvoriť.

Vedeli ste, že dehydratácia prispieva aj k nedostatočnej regenerácii a k rýchlejšiemu starnutiu pokožky? Objavujú sa vrásky, pleť je suchá, bezvýrazná a ochabnutá. Takže sa dá s trochou nadsázky povedať, že pravidelný pitný režim prospieva aj našej kráse. Dosť dôvodov na to, aby sme začali dostatočne piť, čo poviete? 😉

Väčšinou ľudia pijú nárazovo, až keď pocítia smäd. To je však nesprávne. Piť je potrebné pravidelne, v malých množstvách, ešte predtým ako sa dostaví pocit smädu. Signálom, že máme nedostatok vody je napríklad tmavý moč, sucho v ústach, pocit nepokoja. Ak spozorujete u svojho dieťaťa, že je z ničoho nič nepokojné, alebo prehnane precitlivené či podráždené, môže to súvisieť práve s nedostatkom tekutín. Je dôležité, aby sme naučili svoje deti pravidelne piť, najlepšie čistú vodu a my by sme im mali ísť príkladom. Ponúknite svojmu dieťatku čerstvú vodu vždy, keď sa idete sami napiť.

Pozor aj na to, čo pijete. Ako som už spomínala, najvhodnejšie je piť čistú vodu z vodovodu (samozrejme len v prípade, že je nezávadná). Minerálne vody môžu byť užitočným doplnkom v skladbe tekutín, ale odporúča sa len ich obmedzený príjem – najviac 1/3 až 1/2 l denne; príliš sýtené nápoje môžu niektorým konzumentom spôsobovať ťažkosti. Ako doplnok pitného režimu môžete tiež piť nesladený čaj a čerstvo odšťavené ovocné alebo zeleninové šťavy.

Pre deti sú najvhodnejšími nápojmi obyčajná pitná voda z vodovodu, nízkomineralizované pramenité vody, nesladené čaje a ovocné a zeleninové šťavy. Pre deti menej pohyblivé, so sklonmi k obezite, sa odporúča šťavy riediť vodou kvôli zníženiu ich energetickej hodnoty.

pitný_režim_dieťaťaNajvhodnejším nápojom pre tehotnú a dojčiacu ženy  je nízkomineralizovaná pramenitá voda s nízkym obsahom sodíka, ktorú môže  piť denne a bez obmedzenia. Na rozdiel od pitnej vody z vodovodu nie je takáto voda chemicky upravovaná a neobsahuje zvyškový chlór. Aj v tomto prípade sú vhodné aj prírodné ovocné a zeleninové šťavy bez pridaného cukru, umelých sladidiel či chemických konzervantov a nesladené ovocné čaje. K prijatým tekutinám si mamička môže prirátať aj mlieko či mliečne nápoje. Obmedziť je treba kávu, čierny čaj, niektoré bylinkové čaje, minerálky s vyšším obsahom soli, nápoje kolového typu. Absolútne nevhodné sú nápoje s obsahom chinínu.


Netreba zabudnúť na to, že pitný režim, príjem a výdaj tekutín, je individuálny, riadi sa najmä hmotnosťou človeka, vekom, aktivitou a tiež prostredím. Aby sme vypočítali optimálne množstvo, ktoré naše telo potrebuje, lekári odporúčajú pri bežnom zaťažení denný prísun v pomere 30-35 ml na kg váhy hmotnosti tela.

Pitný režim hrá podstatnú úlohu aj pri znižovaní telesnej hmotnosti, kedy treba znížiť porcie jedla. Voda má totiž aj tú vlastnosť, že dokáže potlačiť hlad. Veď nie nadarmo sa hovorí, že „hlad je maskovaný smäd“.

Ak ste sa pri čítaní tohto článku aspoň raz nenapili, teraz je ten správny čas dopriať si zopár dúškov 🙂

Zdroje: http://www.naturalhub.com/natural_food_guide_fruit_vitamin_c.htm; http://www.zdravie.sk/clanok/40410/pitny-rezim-ako-sucast-zdraveho-zivotneho-stylu
Autor: Mirka