100-tipov-a-rad-ako-setrit

Začala sa škôlka, škola, krúžky a keďže v dnešnej dobe nič nieje zadarmo, zvýšené náklady trochu otriasli našim rodinným rozpočtom. Preto mi napadlo, že skúsim spísať zoznam toho, kde by sme mohli ušetriť.

Našim cieľom je vytvoriť si také návyky, ktoré by nám šetrili peniažky, aby sme si mohli odložiť 10% z každého platu ako sa vo všeobecnosti odporúča. OK, tak teda poďme na to! Tu sú rady, ktoré by mali viesť k šetreniu peňazí.

kitchen-728727_960_720

Kuchyňa

Chladnička má stáť v chlade.
Ak stojí chladnička alebo mraznička vedľa tepelného zdroja (radiátor, sporák, umývačka riadu, práčka), spotrebúva oveľa viac elektriny! Najlepšie je chladné miesto: pri každom stupni navyše spotrebuje chladnička asi o 4% viac elektriny!

Každá chladnička má svoje zóny na rôzne druhy potravín.
Ak ich budete používať, predĺžite ich životnosť. Snažte sa skladovať potraviny s končiacim dátumom spotreby v prednej časti chladničky, aby ste na ne nezabudli a nemuseli ich vyhodiť. Paradajky, banány a mango by mali byť skladované mimo chladničky.

Nevetrajte v chladničke.
Dlhšie otvorené dvere spôsobujú námrazu a zvyšujú spotrebu energie až o 75%. Pri vykladaní nákupu si najskôr vyložte všetky potraviny na pracovnú dosku, až potom ich začnite ukladať do chladničky. Nemusíte tak mať príliš dlho otvorené dvere, takže nebudete plytvať energiou.

Nepreháňať to s chladením.
Ideálna teplota v chladničke je 7°C, každý stupeň naviac sú vyhodené peniaze.
Teplé potraviny v chladničke zvýšia teplotu vo vnútri a tým pádom aj spotrebu.

Rozmrazujte mrazničku / chladničku
Námraza s hrúbkou 1 cm môže zvýšiť náklady na spotrebu energie až o 75 %! Rýchlo tvoriaci sa ľad a námraza prezrádza priepustnosť tesnenia na dverách. Taktiež treba z času na čas v zadnej časti chladničky vyčistiť mriežky od prachu. Pretože nečistoty znižujú jej účinnosť.

Ak máte toaster
Ak máte radi ohriate pečivo, zohrievajte ho na nádstavci na toastovač. Ušetrí až 70% energie oproti elektrickej rúre.

Neotvárajte dvierka na sporáku
Pri každom otvorení dvierok na sporáku uniká asi 20% tepla – preto jedlo pozorujte zvonku.

Využívajte aj zostatkové teplo.
Keď vypnete sporák pár minút pred dopečením, využijete zvyšok tepla bez míňania elektriny.

Ohrievajte len potrebné množstvo vody
Varte iba toľko vody, koľko potrebujete. Predtým ako začnete variť, dôkladne odmerajte množstvo potrebnej vody. Najrýchlejšie a najlacnejšie ohrejete vodu na indukčnej varnej doske.

Pokrievka patrí na hrniec
Pokrievka na hrnci zníži spotrebu energie až na 1/4! Najlepšie sú tlakové hrnce, ktoré ušetria ďalších 50 % energie.

Mikrovlnku len na maličkosti
Už pri dvoch porciách spotrebuje mikrovlnka viac energie ako sporák. Taktiež rozmrazovanie v mikrovlnke míňa príliš veľa energie – takže predtým než začnete variť radšej potraviny vyberte z mrazničky s dostatočným predstihom.

Umývanie riadu
Ak si pri umývaní riadu nezastavujete vodu, môžete minúť za 10 minút aj 100 litrov vody. Radšej si napustite drez prípadne porozmýšľajte nad umývačkou riadu.

Varite na plyne?
Popozerajte sa po indukčnom varnom paneli. Straty energie sú vďaka dodávaniu energie priamo do hrnca minimálne. Naviac varíte naozaj rýchlo, rýchlejšie ako v rýchlo varnej kanvici. Nevýhoda je, že treba mať špeciálne hrnce. Pokiaľ však máte staré smaltové hrnce nevyhadzujte ich, budú fungovať.

 

šetrenie varenie

Varenie / jedlo

Nakupujte v zľavách
Podľa letákov si naplánujte celotýždňové varenie.

Jedálny lístok
Naplánujte si jedálny lístok na viac dní dopredu. Jedlo potom nakupujte len podľa zoznamu, nič naviac.

Najedzte sa
Nechoďte do obchodu hladní, aby za vás nenakupoval hlad.

Tašky
Ak ich zoberiete so sebou, nebudete za ne musieť platiť. Ročne to môže byť slušná suma. My nosíme v aute kotúč mikroténových sáčkov na smeti kam dávame nákup. Keď z nich vyložíme nákup, použijeme ich do koša na odpadky.

Varte si sami
Úspora by mala byť okolo 40 EUR mesačne oproti stravovaniu v stravovacích zariadeniach.

Nevyhadzujte jedlo
Sledujte dátum spotreby na výrobkoch, ktoré máte v chladničke, aby ste ich skonzumovali skôr ako sa pokazia.

Varte lacnejšie recepty
Na našej stránke familyzone.sk sme vytvorili novú kategóriu lacné recepty. Budeme radi ak nám pomôžete a podelíte sa s nami o lacné recepty, ktoré varíte vy. Ideálne bude ak nám na našu mailovú adresu familyzone_sk@centrum.sk pošlete recept spolu s obrázkom jedla.

 window-112908_960_720

Domácnosť

Vetrať krátko a intenzívne
Pri vetraní je lepšie vypnúť kúrenie a dokorán otvoriť okná. Vzduch sa tak rýchlo vymení a steny zostanú teplé. Vetranie cez pootvorené okno a súčasné kúrenie predstavuje obrovské plytvanie.

Čistite ekologicky
Prostriedky a prášky obsahujú tenzity a fosfáty, ktoré ničia vodný svet. Môžu tiež spôsobovať poškodenia kože a alergie. Prírodné čističe, ktoré poznáme, sú: ocot, citrón a sóda bikarbóna.

Zaobchádzajte s vecami šetrne
Šetriť sa dá aj predlžovaním životnosti vecí, používaním vecí o 50% dlhšie, ušetríme tretinu obstarávacích nákladov.

Nevyvárajte a nepredpierajte
Väčšina baktérií sa zničí už pri 60-tich stupňoch. Na rozdiel od vyváracieho režimu tak ušetríte 50% elektriny. Často však postačí už 30 alebo 40°C.

Preštudujte si manuál k práčke
Práčky sú často vybavené úsporným programom pre polovičné naplnenie, ktorý zníži spotrebu asi o tretinu. Treba ho však nastaviť a zapnúť! Preto je fajn vedieť čo vaša práčka dokáže.

Aviváž škodí
A to hneď niekoľkokrát. Vraj poškodzuje kožu, oblečenienie a vie zalepiť rôzne časti práčky. Takže je lepšie ju nekupovať.

Snažte sa vyvarovať žehleniu
Zvážte čo treba a čo netreba žehliť. Budete šetriť seba aj peniaze. Nežehlite príliš suché alebo naopak ešte mokré veci. Správnou vlhkosťou a postupom pri žehlení znížite náklady až o 40%. Začnite s bavlnou a vecami, ktoré sa žehlia na nižších stupňoch a postupne pridávajte teplotu. Mnoho domácností však funguje aj takmer bez žehlenia a žehlia iba košele, blúzky alebo z hygienických dôvodov. Tajomstvo spočíva v správnom výbere málo krčivých textílií, primeranom žmýkaní bielizne pri praní, dôslednom zavesení pri sušení a potom už len stačí bielizeň dôkladne poskladať a uložiť do skrine. A vy ušetríte toľko vzácneho času a energie.

Prekážky a nedostatok miesta pre vykurovanie
Snažte sa nestavať pred vykurovacie teleso nábytok, veľké domáce spotrebiče a iné mechanické zábrany. Nechajte vzduch voľne cirkulovať. Vyhrievacie telesá nikdy nezakrývajte závesmi a odsuňte od nich pohovky. Zabránite tak zbytočným stratám energie.

Zakrývanie meračov
Nikdy nezakrývajte pomerový rozdeľovač tepla vykurovacích nákladov. (Hlavne nie mokrým prádlom, či inou textíliou)

Sušenie prádla
Nesušte mokré prádlo priamo v byte. Ak nemáte inú možnosť, tak v žiadnom prípade nie priamo na vykurovacích telesách alebo v ich bezprostrednej blízkosti.

Teplé oblečenie
Behom prechodných období, kedy musíte kúriť iba pár hodín denne, sa radšej teplo oblečte. Ušetríte tak na vykurovaní nemalé finančné prostriedky.

Kompostujte
Ak je to vo vašom okolí možné, snažte sa odpad z kuchyne kompostovať. Kompostovaním znížite množstvo produkovaného odpadu až o 30%.

Kompostovať môžete dokonca aj kávovú usadeninu s filtračným papierom, použité čajové vrecká alebo škrupinky z vajíčka. Potraviny, ktoré sa na kompostovanie naopak nehodia, sú ryby, mäso a mliečne výrobky.

 sandl-80491_960_720

 

Dom / byt

Kontrolujte radiátory
Ak máte vlastné kúrenie, kontrolujte najmä obehové čerpadlo. Moderné čerpadlá spotrebujú oveľa menej elektriny. A nezabudnite na pravidelné odvzdušňovanie radiátorov.

Regulujte kúrenie
Zníženie izbovej teploty o 1°C znamená úsporu 6 % nákladov na kúrenie! Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18-20°C, v kuchyni 16-18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C.

Nainštalujte si programovateľné termostaty
Moderné termostaty dokážu nastaviť teplotu presne podľa vášho želania: večer vyššiu, cez deň a v noci nižšiu. usporíte až 8% výdajov na vykurovanie.

Zaizolujte tepelné potrubia
Ak sú teplovodné potrubia v nevykúrených miestnostiach ako napríklad v pivnici, treba ich starostlivo zaizolovať.

Reflexná fólia
Stojí pár korún, ročne vám však pomôže ušetriť až niekoľko stovák. Umiestnite ju na stenu za radiátor alebo kachle, fólia tak odrazí späť do miestnosti až 90% tepla.

Okná a dvere
Pokiaľ je to možné, zabezpečte, aby Vám teplo neunikalo cez netesné okná a dvere. Inštaláciou kvalitných okien môžete znížiť tepelné straty až o 70%! Takéto okná majú drevené rámy, účinnú izoláciu, dvojité sklo s nízkou hodnotou prestupu tepla (predovšetkým infračerveného žiarenia) a priestor medzi nimi je vyplnený plynom s nízkou tepelnou vodivosťou. (napr. argónom). Tieto okná sú drahšie, ale vložené náklady sa vám počas doby ich životnosti niekoľkonásobne vrátia. Množstvo komôr v ráme nemá vplyv na tepelno-izolačné vlastnosti, je to len marketingový trik.

Izolácia
Dobrou izoláciou môžete ušetriť viac ako polovicu nákladov na kúrenie. Vonkajšie steny sú neustále vystavované vplyvom vonkajšieho prostredia, čo spôsobuje po určitom čase ich pórovitosť a následné unikanie tepla.

Pozor na kvapkajúce kohútiky
Zabráňte, aby kvapkal vodovodný kohútik alebo pretekala voda zo splachovacej nádržky do toalety. Takéto straty sú len zdanlivo malé no v skutočnosti ide o veľké množstvo vody.

Energia zo slnka
1,5 m2 plochy teplovodného kolektoru na osobu pokryje ročne viac než polovicu spotreby (pozor len na ohriatie vody). Ak máte takéto solárne panely, očistite ich od nečistôt.

Pozor na prievan
Zabránenie prievanu je jedným z najlacnejších a najúčinnejších spôsobov ako šetriť energiu. Na druhej strane, v lete je prievan najlacnejšia forma chladenia.

Nevyhadzujte peniaze von komínom
Ak doma máte otvorený krb a nezakrývate ho, v podstate vyhadzujete peniaze do vzduchu. Ak chcete zabrániť úniku tepla, môžete použiť čiapku na komín, alebo ho utesniť nafukovacím komínovým balónom či použiť plexisklový štít pred krb.

Vonkajšie žalúzie
Viete nimi ochrániť interiér pred silným slnečným žiarením, čím môžete schladiť interiér až o 5 °C.

 

light-1030988_960_720

Energie

Režim stand by
Prístroje s pohotovostným režimom, tzv. stand by, aj po vynutí spotrebúvajú asi 10 % energie. Ak zapojíte viaceré zariadenia do rozdvojky s vypínačom, môžete ich jednoducho naraz vypnúť.

Údaj z Wikipedie: prieskum robený v roku 2006 vo Francúzsku ukázal, že stand by režim má na svedomí až 7 % celkovej spotreby domácnosti. Ďalšie štúdie vo vyspelých štátoch preukázali 13 %.

Led osvetlenie
Led žiarovky vydržia 20-krát dlhšie a ušetria asi 80% energie. Napriek vyššej cene veľa ušetria a vydržia dlhšie. LED osvetlenie často predávajú v akciách za lacný peniaz. Treba si však dať pozor na intenzitu osvetlenia, aby ste doma mali dostatočné svetlo a nekazili si oči.

Zhasínajte svetlo
Rada, ktorú iste poznáte. Osvetlenie spotrebuje až 10% elektriny v domácnosti pri žiarovkovom osvetlení.

Nabíjačky
Ak nechávate nabíjačku v zásuvke aj keď svoje zariadenia (mobil, fotoaparát, …) nenabíjate, míňate tím 10 krát viac energie ako je potrebné pri nabíjaní.

Vrecko vo vysávači
S plným vreckom míňate viac elektrickej energie a vysávate dlhšie.

Nenakupujte prístroje na baterky
Telefóny, elektrické holiace strojčeky a zubné kefky s priamym sieťovým pripojením spotrebujú podstatne menej ako prístroje na baterky.

Dajte si pozor najme na hračky s hodinkovými batériami. Tie sú často krát drahšie ako samotná hračka a rýchlo sa vybíjajú.

Ak už máte niečo na batérie
Do zariadení s nižšou spotrebou, ako napríklad diaľkové ovládače na TV, sú praktickejšie jednorazové batérie. (Odporúčam batérie z IKEA vydržia dlhšie ako batérie Duracel)

Dobíjacie batérie sú vhodné do energeticky náročnejších zariadení, ako fotoaparáty alebo detské hračky na ovládanie.

Nakupujte energeticky efektívne spotrebiče
Aj malé rozdiely v spotrebe elektriny sa rokmi nahromadia do veľkých súm. Najväčšie rozdiely v spotrebe energie sú pri chladničkách a mrazničkách. Tie musia byť, rovnako ako práčky či sporáky v EÚ, povinne označené hodnotením od A (nízka spotreba) po G (vysoká spotreba). Avšak pre chladničky a mrazničky platí od r.2004 ešte presnejšie označovanie: „A+“ a „A++“.

 

šetrenie_vodovodný kohútik

Voda

Pákové batérie
Uľahčia manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty vody. Pri bežnom umývaní rúk ušetríte až 40 % vody.

Krátka sprcha namiesto kúpeľa
Ušetríte tým nie len čas ale aj energiu potrebnú na ohrev veľkého množstva vody. Používajte úsporné hlavice, znižujú spotrebu vody o 20% až 50%. Pri šampónovaní či mydlení sprchu vypnite. Pri 10 minútovom sprchovaní tak môžete ušetriť viac ako 60 litrov vody!

Regulujte tlak vody
Ušetriť vodu a peniaze môžeme aj znížením silného prúdu vody. Môžete namontovať aj šetriace násadky, ktoré regulujú prúd a ušetria až 50% vody.

Splachovanie
Ak zatiaľ nemáte toaletu umožňujúcu dvojité splachovanie, vymeňte ju. Ušetriť tak môžete až 80% vody. Alebo si môžete do splachovacej nádržky inštalovať šetrič vody, ktorý umožňuje kontrolovať množstvo vody pri splachovaní. Takže spláchnete len toľko vody koľko ozaj potrebujete.


Nenechávajte tiecť vodu zbytočne
To platí najmä pri umývaní zubov či ručnom umývaní riadu.

Umývačka riadu
vám ušetrí čas a spotrebu vody o 60-90%! Spotrebúvajú okolo 10l vody na jedno umytie. Práčku a umývačku riadu zapnite až keď sú plné.

Nerozmrazujte potraviny pod tečúcou vodou
Radšej ich vytiahnite z mrazničky v dostatočnom predstihu.

 

notebook-748855_960_720

Počítač

Vypínajte počítač
Aj keď na počítači práve nepracujete, stále pohlcuje cca 50% energie. Takže aj cez kratšie prestávky je lepšie ho vypínať! Podľa toho čo som vyčítal na zive.sk je mesačná čiastka ktorú ušetríte okolo 1€.

Notebook
Ak nepotrebujete super výkonný počítač, zvážte výmenu za notebook prípadne netbook. Môžete ušetriť až trojnásobok elektrickej energie.

Internet si kúpne neobmedzený
Pokiaľ to možnosti dovoľujú, komunikujte cez internet. (skype, E-mail, sms brány, ICQ, jabber,MSN)

Úsporný režim
Aktivujme si na počítači tmavý šetrič obrazovky (blank) po 5 minútach nečinnosti – obrázkové a interaktívne šetriče nie sú také účinné ako tmavý šetrič. Nezabudnite si nastaviť aj úsporný režim na samotný počítač.

Tlačiareň
Tlačte naozaj len nevyhnutné veci a ostatné informácie využívajte v elektronickej podobe.

Pri tlačení použite funkciu zmenšovania textu a tlač viacerých strán na jeden list papiera – je vhodné uprednostniť tlač na recyklovaný papier a nezabudnime, že každý list papiera má 2 strany.

 

electric-car-734573_960_720

Cestovanie / auto

Prezúvajte a nahusťujte pneumatiky
Ak jazdíte na podhustených pneumatikách, pripravujete sa o približne 0,3l/100km. Môžete ich ušetriť a nedať za to ani cent. Keď budete najbližšie na benzínovej pumpe, zájdite si ku stojanu s kompresorom a skontrolujte si tlak v pneumatikách. Ak bude nízky, už viete čo robiť. Taktiež nemožno podceňovať prezúvanie pneumatík, najmä po zime. Vo vyšších teplotách sa za jazdenie v zimných pneumatikách platí…

Jazdite plynule
Pre spotrebu paliva nie je nič horšie, ako prudké zrýchľovanie, prudké brzdenie a státie. Rozbiehajte sa pomaly, na vyšší stupeň preraďujte hneď ako je to možné. Čím vyšší prevodový stupeň, tým menšie otáčky. Čím menšie otáčky, tým nižšia spotreba. Tempomat pomáha udržovať stálu rýchlosť.

Obmedzte klímu
Tá dokáže poriadne zvýšiť spotrebu. Hlavne ak idete len na krátku vzdialenosť a nutne ju nepotrebujete. Pootvorte si okno, pri nízkej rýchlosti otvorené okno nezvýši spotrebu. Auto radšej vyvetrajte, aby sa z neho dostal najhorúcejší vzduch preč. Keď je rozdiel medzi teplotou v aute a vonku približne 5 stupňov Celzia, je to v poriadku. Za používanie klimatizácie si priplatíte až 0,6l benzínu na 100km navyše.

Starajte sa o motor!
Navštevujte pravidelne servis, meňte olej, vzduchový filter. Dobrá údržba motora sa odzrkadlí aj na spotrebe. S perfektne fungujúcim motorom bez usadenín a nečistôt môžete jazdiť až o liter na stovku lacnejšie! Dôležité je aj používanie kvalitného paliva.

Strešné nosiče nechajte doma
Ak ich nepotrebujete alebo sú prázdne, nosiče nepoužívajte. Najideálnejšie je dať celý náklad priamo do auta. Pokiaľ to možné nie je, počítajte so spotrebou zvýšenou o približne 0,5l/100km. Auto bude mať zvýšený odpor vzduchu a to sa prejaví na spotrebe. Obzvlášť v prípade rýchlej jazdy na diaľnici.

Cestovanie bez auta
Ste na dlhší čas odkázaní na cestovanie hromadnou dopravou či vlakmi? Nemíňajte na jednorazové lístky. Mesačný, štvrťročný či ročný lístok prinášajú úsporu v desiatkach eur.

Zbierajte body
Možno s nimi neušetríte priamo pri tankovaní, ale ak chodíte na danú čerpaciu stanicu pravidelne, pri každom natankovaní nazbierate body, za ktoré si potom môžete vybrať niečo užitočné do domácnosti.

Umývanie auta
V lete siahnite po nižších programoch, v zime po vyšších, pre soľ, ktorá autu škodí. Ušetriť tak môžete 2 až 3 eurá na jednom umytí.

Autom jazdite iba na dlhé vzdialenosti
Snažte sa chodiť pešo a jazdiť na bicykli. Bicykel je často rýchlejší dopravný prostriedok ako auto, len treba dávať na cestách pozor.

Jazdite pomaly

Vďaka nižšej spotrebe môžete ušetriť aj 500 EUR za rok. Načo jazdiť na diaľnici 160? Keď pôjdete pomalšie, v závislosti od typu vášho auta môžete ušetriť až 1 EUR každých 100 kilometrov.

 

medical-563427_960_720

Zdravie

Dôležitá je prevencia!
Nákup liekov je jedna z najdrahších vecí v rodinnom rozpočte. Preto ak môžete cvičte, otužujte, jedzte stravu bohatú na vitamíny a keď máte pocit že na vás niečo lezie, skúste najskôr babské recepty.

Chudnite s nami
Cvičte zdarma s našim fitness seriálom doma alebo kdekoľvek vonku. Nemusíte tak platiť osobného trénera za stovky eur a vstup do fitka.

 

shopping-606993_960_720

Oblečenie

Uprednostnite nadčasové kúsky
Ak si zostavíte šatník z ľahko kombinovateľných kúskov, budete potrebovať menej oblečenia. Ignorujte výpredaje sezónnych výstrelkov, uprednostnite nadčasové kúsky a kvalitný materiál.

Kupujte mimo sezónu.
Najmä koncom leta a koncom zimy bývajú výraznejšie výpredaje. Pri troche šťastia môžete za mnoho vecí ušetriť značnú časť prostriedkov. Bežne 20 až 50 percent. Veci síce pôjdu rovno do skrine a vytiahnete ich až v budúcej sezóne, ale za tú úsporu to stojí.

 

money-256278_960_720

Nákup

Pozor na platenie kreditnými kartami.
Virtuálne peniaze sa míňajú rýchlejšie a ani sa nenazdáte, ste v mínuse.

Ak niečo funguje, nevymieňajte to.

Ak máte napríklad mobil nie je nutné ho hneď meniť ak na trh príde novší model. Odolajte pokušeniu a peniaze radšej ušetrite, alebo investujte do niečoho, čo naozaj potrebujete.

Na smäd je najlepšia voda
Ušetríte nemalú čiastku ak prestanete kupovať ochutené nápoje. Navyše sú nezdravé (čo platí aj pri užívaní veľkého množstva minerálnej vody) a neprospievajú ani vašej postave.

Nakupujte s rozvahou
Počas nákupu si pri každej položke dobre zvážte, či tú konkrétnu vec chcete alebo ju naozaj potrebujete.

Chce to plán
Nenakupujte impulzívne. Urobte si plán, kedy pôjdete nakupovať a nakupujte podľa vopred spísaného zoznamu. Vyhnete sa tak neplánovaným výdavkom.

Ak máte tú možnosť, nechodievajte na nákup s deťmi
Pulty so sladkosťami alebo hračkami sú strategicky umiestňované tak, aby si ich detský návštevník všimol. Z vášho neplánovaného nákupu sladkostí alebo hračiek sa potom tešia nie len deti, ale aj obchodníci. Ak sa však necháte deťmi „ukecať“, tak pri takýchto pravidelných nákupoch to môže urobiť riadny škrt cez rodinný rozpočet.

Vyhnite sa trikom supermarketov
Pečivo až na konci obchodu, veľké vozíky, zrkadlá, drahší tovar vo výške očí, tovar pri pokladni, to všetko je stratégia obchodníkov, ako z vás vytiahnuť čo najviac peňazí.

Pozor akcia!
Nenechajte sa nalákať slovami diskontná cena, akcia, výpredaj, zľava a najhoršia kombinácia 2+1 zadarmo. Kúpite to a pritom to vôbec nepotrebujete. Viac krát som si tiež všimol, že akciový tovar nebol vôbec lacnejší, ako obyčajne. A veľké rodinné balenia vás v prepočte vyjdu niekedy drahšie, ako keby ste si kúpili dve menšie.

Udržujte si prehľad o vašich peniazoch
Z času na čas je dobré urobiť si orientačný zoznam príjmov a výdavkov. Keď viete, za čo utrácate, často sa nájde aj priestor na šetrenie.

Nakupujte online
Asi každý jeden tovar je na internete lacnejší. Či už kupujete knihy, športové potreby alebo elektroniku, využite internetové obchody. Hľadajte a porovnávajte. Týmto spôsobom môžete niekedy ušetriť desiatky EUR.

Pozor na reklamy,
ktoré vás nabádajú na kúpenie prostriedkov proti vodnému kameňu. Ten vám aj tak najlepšie vyčistí obyčajný ocot alebo jedlá sóda. Celkovo pozor na reklamy a lákavý obal, aby ste nenakupovali zbytočnosti.

Zvieratko je ďalší člen rodiny.
Treba ho živiť, dbať o jeho zdravie a vytvoriť mu vhodné podmienky. To všetko stojí peniaze. Preto ak máte hlbšie do vrecka, dobre si zvážte, či vám to za to stojí. Je smutné, keď následne zvieratká končia opustené na ulici, alebo v útulkoch.

 

beach-84533_960_720

Dovolenka

Cestovná kancelária? Načo?
Vyhľadajte si ubytovanie na booking.com a vyberte sa na dovolenku sami. Na cestu do Chorvátska či Talianska predsa nepotrebujete cestovnú kanceláriu. Odporúčame prečítať si pred pobytom aj recenzie od ľudí, pomôže vám to pri rozhodovaní. Nie vždy platí, že čím drahšia dovolenka, tým vyššia kvalita.

Dovolenka v stanoch
Aj nízko rozpočtová dovolenka s ubytovaním v stanoch má svoje čaro. Navyše vybavenosť kempov je často krát porovnateľná s hotelmi.

Chodievajte mimo sezónu
Už týždeň pred sezónou alebo po sezóne býva cena o 20% lacnejšia.

 

nokia-623939_960_720

Služby

Telefón
Čím menej služieb tým lepšie. Kľudne môžte zrušiť pevnú linku. Použite radšej mobil s výhodným paušálom alebo Skype. Ak telefón potrebujete len zriedka, zvoľte si telefonovanie prostredníctvom kreditu.

Pozrite si faktúru
Ak používate mobilný telefón, zistite si za čo a koľko vlastne platíte. Popozerajte sa, či nemá konkurencia lepšiu ponuku.

Nepoisťujte to, čo nepotrebujete poistiť
Finanční poradcovia, či poisťovací agenti vám často núkajú aj také služby, ktoré nebudete potrebovať. Preto si ešte pred podpísaním zmluvy dobre zvážte, či vám to stojí za to. Ak už raz zmluvu podpíšete, pravidelne platíte a následne sa ju pokúsite zrušiť, prídete o nemalé peniaze.

Nenakupujte pod tlakom predajcov
Vyhnite sa pouličným predajcom, či telefonistom, ktorí sa vám snažia nahovoriť, že presne ich produkt či službe bezpodmienečne potrebujete. Ak ste to nepotrebovali doteraz, určite vám nebude chýbať.

Naučte sa telefonovať stručne
Ak si chcete „pokecať“, použite radšej Skype, Viber, alebo sa stretnite osobne. Ak chcete zistiť informáciu, dajte si na hovor limit 1 minútu.

 money-1128172_960_720

Banky a peniaze

Balíky k účtom
Skontrolujte si výpis z účtu či neplatíte za služby nad rámec balíka. Ak áno, pozrite sa po lepšom balíčku služieb. Môžte ušetriť aj 10 eur mesačne.

Ak to okolnosti dovoľujú, splaťte hypotéku skôr

Úver z kreditky rýchlo vráťte
Kreditná karta nie je nič iné ako drahý úver. Je síce pravda, že na krátkodobú pôžičku sa oplatí. No našim cieľom je ušetriť a nepožičiavať si vôbec.

Choďte do banky a požiadajte o zrušenie kontokorentu
Kontokorent alebo povolené prečerpanie je rovnaká hlúposť ako kreditné karty. Úrok z tejto pôžičky hraničí s úžerou.

Vyberajte peniaze len zo svojho bankomatu
Poplatky za výbery z bankomatov cudzích bánk sú neprimerane vysoké.

Neberte si úver ani pôžičku
Dbajte na to, aby ste sa zbytočne nezadlžovali: neberte si úvery, pôžičky, nepožičiavajte si peniaze, ani keby sa Vám zdalo, že je to mimoriadne výhodná ponuka (napr. luxusné auto na splátky, hoci také drahé auto vôbec nepotrebujete). Ak to urobíte, na úrokoch zbytočne preplatíte veľa peňazí.

Hypotéky porovnávajte
„Napríklad pri hypotéke 50-tisíc na 20 rokov je možné znížením sadzby z 5 % na 4 % ušetriť až 6 500 €. Úrokovú sadzbu si kontrolujte počas celej splatnosti a na konci fixácie úrokovej sadzby si porovnajte ponuky konkurenčných bánk s tou vašou,“ radí Maroš Ovčarík z portálu Finančná Hitparáda.

Sporte správne
Ušetrenú sumu môžete dať na termínované vklady, sporiace účty či vkladné knižky. A to i bez zmeny banky. „Napríklad termínovaný vklad môžete mať v ktorejkoľvek banke bez potreby viesť tam aj bežný účet“.

Ak máte dlhy, zlikvidujte ich
Dlhy sú najdrahšie. Radšej sa zbavte dlhov čím skôr. Neplatí to v prípade, že dlh je výhodnejší, než jeho vyplatenie.

Neodkladajte si peniaze až na konci mesiaca! 
Zriaďte si šetriace konto a určitú čiastku si naň odložte hneď po výplate. Donúti vás to lepšie hospodáriť a budete mať finančnú rezervu na prípadné neplánované výdaje, či dovolenku.

coffee-983955_960_720

Pôžitky

Zlozvyky
To, že treba obmedziť cigarety a alkohol je asi každému jasné. Každý si tiež vie rýchlo zrátať, koľko ho to stojí ročne. Avšak nie je to jediný nezdravý zlozvyk. Sladkosti sú tiež veľkým lákadlom a ani sa nenazdáte, v košíku môžete mať zbytočný nákup týchto pochúťok aj v hodnote 10 a viac EUR. 

Všetko je na internete
Prestaňte kupovať noviny, časopisy a tv programy. Načo utrácať peniaze za informácie, ktoré veľmi jednoducho môžete získať zadarmo? Samozrejme čítať z papiera je niečo úplne iné, ako čítať z obrazovky počítača. Avšak vo finančnej tiesni môžete opäť ušetriť každý týždeň desiatky EUR.

Zrušte káblovku
alebo aspoň doplnkové kanály, ktoré nepozeráte. Cez anténu chytíte 8 slovenských programov úplne zdarma.

Vyhnite sa akémukoľvek hazadru
Športka, lotto, stávky na šport – nič z toho z dlhodobého hľadiska nefunguje.

 

books-985954_960_720

Voľný čas a zábava

Knihu nemusíte vlastniť
Ročný poplatok v knižnici je často krát menší ako cena jednej knihy.

Kino a lacné parkovanie
Aj pri pravidelnej návšteve kina sa dá šetriť. Stačí, ak sa doň vyberiete v deň, keď majú zvýhodnené vstupné. Zľavy poskytujú aj na vybraných operátorov, či vybraný film v danom týždni. Vtedy môžete získať napríklad 2 lístky za cenu 1. Úspora môže byť od 2 aj do 9 eur za lístok. Ešte lepšie urobíte, ak sa poobzeráte po filmových kluboch. Na veľkom plátne si tam môžete pozrieť kvalitné filmy za pár eur.

 

basil-381960_960_720

Záhrada

Rozumné je sadiť rastliny podľa ich nárokov na vodu
Tie, ktoré vyžadujú viac vody patria do vlhkého prostredia. Tie, ktoré majú nižšiu potrebu vody, sadíme do suchého prostredia. Jednoduché pravidlo. Ušetríme vodu a námahu.

Hustá výsadba
rastlín, ktoré vytvárajú kompaktný systém účinne zabraňuje vplyvu slnka na pôdu pod nimi. Pôda je chránená pred tepelnými účinkami slnečného pálenia a tým i nadmernému vysušovaniu pôdy.

Záhradku polievajte ráno
Ráno je chladnejšie a odparovanie vody je preto pomalšie. Ranné polievanie znamená viac vody do pôdy.

Mnohí záhradkári používajú na zdržiavanie vody takzvané vsakovacie jamy. Správnou modeláciou terénu a vytvorením vsakovacích jám sa dosiahne to, že voda, ktorá padla do našej záhrady, neodteká v celom množstve preč. Naopak, čo najväčší objem tejto vody zostáva v záhrade. Neodteká do kanalizácie, ale vsakuje do hlbších vrstiev pôdy.

Dažďová voda
je ideálna na polievanie záhrady. Čistá voda bez chémie. Stačí šikovne skonštruovaná odkvapová rúra a dostatočné nádoby na vodu.

Zavárajte a mrazte všetko čo sa dá

 

vintage-998419_960_720

Predaj

Neskladujte nepotrebné veci
Predajte nepotrebné veci cez internet (bazos.sk, bazar.sk a pod). Vám doma zavadzajú, niekomu pomôžu a čiastočne sa vám vrátia náklady, ktoré ste vynaložili na kúpu.

 

Zdroj: stromzdravia.sk, podkapotou.sk, plnielanu.zoznam.sk, ikea.com, greenpeace.org