Dnes si povieme niečo viac o špaldovej múke. Špaldovú múku už kúpite takmer v každom bežnom supermarkete. Napriek tomu mám pocit, že mnohí sa boja túto múku použiť ako náhradu za klasickú pšeničnú múku a hoci nášmu telu prináša hneď niekoľko benefitov, nie je ešte bežnou súčasťou našich slovenských domácností.

Povedzme si teda niečo viac o tomto klenote medzi múkami.

V knihe MUDr. Igora Bukovského, PhD., známeho slovenského odborníka na výživu, a šéfkuchára Pavla Liptáka s názvom „Hneď to bude“ (Vydala v roku 2007 AKV – ambulancia klinickej výživy, s.r.o.) je pšenica špalda a celozrnná špaldová múka na prvom mieste medzi zdravými surovinami! Vyšší obsah vlákniny (8,8%) podporuje trávenie a prečisťuje, keďže táto balastná látka má vplyv na pohyb čriev. Dr. Bukovský odporúča zaradiť špaldovú múku do základnej výbavy každej kuchyne, pretože poteší všetky bunky vášho tela.

Hlavné benefity špaldovej múky:

  1. Vysoký obsah bielkovín (17%) , ktoré májú významnú nutričnú hodnotu a iné zloženie aminokyselín ako bielkovina bežnej pšenice
  2. Tuk, ktorý obsahuje (2,5%) má priaznivé zloženie mastných kyselín najmä kvôli vysokému podielu nenasýtených mastných kyselín
  3. Je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny A a E a tiež minerálne látky (fosfor, draslík, horčík, vápnik, zinok)
  4. Vysoký obsah lepku v špalde jej dáva vynikajúce pekárenské vlastnosti a pečivo zostáva dlhšie čerstvé a šťavnaté
  5. Špalda stimuluje imunitný systém a obsahom beta-karoténu pôsobí regeneračne na telové bunky a chráni telo pred infekciami
  6. Špalda je ľahšie stráviteľná než všetky ostatné obilniny v akejkoľvek podobe
  7. Pri konzumácii špaldy sa tuk v tele neukladá tak intenzívne (napríklad sliepky kŕmené špaldou znášajú viac vajec, ale netučnejú)
  8. Na zasýtenie vám stačí menšie množstvo jedla pripraveného zo špaldy, pretože vás zasýti skôr. Je to zrejme spôsobené nižším glykemickým indexom špaldových zŕn.
  9. V porovnaní s ostatnými obilninami je špalda omnoho prospešnejšia pre vaše zdravie, pričom jej využitie je skutočne všestranné. Špaldovú múku môžete vymeniť za pšeničnú a pripravovať z nej všetko rovnako ako ste boli zvyknutí z tej klasickej – koláče, palacinky, chlieb, cestoviny, knedľu atď. Zo špaldy sa dá doknca pripraviť káva, ktorá je bez kofeínu a vyniká skvelou chuťou
  10. Pomáha zmierniť napríklad tieto zdravotné problémy:
  • Vďaka vysokému obsahu vlákniny , pomáha predchádzať žlčníkovým kameňom
  • Vďaka kombinácii živín ktoré obsahuje, je obzvlášť prospešná pre ľudí trpiacich migrénou, aterosklerózou, či cukrovkou
  • Pomáha pri vysokom cholesterole, či vysokom krvnom tlaku
  • Špalda nespôsobuje u ľudí, ktorí sú citliví na pšenicu, intolerantnú reakciu (Pozor obsahuje však glutén a nie je vhodná pre celiatikov aj keď niektorí ju tolerujú bez problémov. Môže to byť spôsobené tým, že glutén v špalde má iné zloženie, ako glutén v pšenici)
  • Špalda je psychofarmatikum prvého stupňa, no bez škodlivých účinkov – upokojuje a posilňuje psychiku
  • Má aj protirakovinové účinky, a to práve vďaka tomu, že betakarotén a tiokyanát podporujú regeneráciu buniek. Spomínané estrogény prírodného pôvodu môžu podľa niektorých odborníkov pôsobiť priaznivo pri hormonálne predurčených druhoch nádorových ochorení.



Toto sú hlavné dôvody, prečo som v našej kuchyni už úplne vymenila klasickú pšeničnú múku za špaldovú. Ja som si obľúbila značku Küchenmeister, ktorú môžete kúpiť napríklad v sieťach Tesco za cenu cca 1,89 eur. Keď sme už pri cene, to je asi jediné mínus špaldovej múky, keďže je o dosť drahšia ako klasická pšeničná. Na druhej strane, ak postupujete podľa klasických receptov, kde je použitá biela múka, špaldovej múky môžete dať o niečo menej, pretože je trochu hutnejšia, takže v konečnom dôsledku spotrebujete menšie množstvo.

Môj TIP: Ak sa chystáte piecť napríklad koláče, bábovku alebo pečivo z kysnutého cesta, odporúčam použiť múku značky Küchenmeister, ktorá ma na obale bábovku. Je o niečo jemnejšia ako tá, ktorá má na obale slaný koláč a rozdiel oproti klasickej pšeničnej múke takmer nespoznáte. Je možné, že vám zachutí ešte viac, pretože má veľmi príjemnú orieškovú chuť 🙂 Druhá spomínaná múka je o niečo hrubšie zomletá a je vhodná napríklad na chlieb, pizzu a pod. V zásade však môžete obe múky použiť na čokoľvek, len treba skúšať tie správne pomery.

múka1 múka2

Recepty so špaldovou múkou, ktoré som vyskúšala a chutili nám (v recepte na medovníčky, chlieb a palacinky je písaná ešte klasická pšeničná múka, ale ja už pri ich príprave používam špaldovú a je to rovnako chutné, ak nie viac 😉 ):

http://www.familyzone.sk/2014/03/28/spaldovy-makovnik-recept/

http://www.familyzone.sk/2014/03/25/fantasticke-domace-muffiny-recept/

http://www.familyzone.sk/2014/03/21/vyborna-domaca-pizza-zo-spaldovej-muky-recept/

http://www.familyzone.sk/2014/02/09/spaldovy-jablkovo-hruskovy-kolac-so-skoricou-recept/

http://www.familyzone.sk/2014/01/25/spaldova-babovka-recept/

http://www.familyzone.sk/2013/12/04/recept-na-chutne-makke-medovnicky/

http://www.familyzone.sk/2013/11/25/recept-na-domace-spaldovo-celozrnne-rozky/

http://www.familyzone.sk/2013/11/07/domaci-chlebik-peceny-v-klasickej-elektrickej-rure/

http://www.familyzone.sk/2013/11/04/recept-na-jednoduche-rychle-a-chutne-palacinky/

 

Zdroje: www.ekotrendmyjava.sk, www.jedloakopriatel.sk, plnielanu.zoznam.sk